Plani mësimor, kimi VIII
Plani mësimor për lëndën kimi VIII është hartuar nga mësuesja Eglantina Lufta. Materiali është përgatitur në përputhje me nismën e re të Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë “Tri lëndë na gjashtë orë”.
Plani Mësimor
Lënda: KIMI VIII
Periudha janar-mars 2018 (tremujori i dytë)
Mësuese: Eglantina Lufta
Shkolla e mesme Pedagogjike “Luigj Gurakuqi”, Elbasan
Shpërndarja e orëve për periudhën JANAR-MARS 2018
TEMATIKA | Njësi mësimore (tema) | Ushtrime | Punë laboratori | Projekt | Përsëritje | Portofol | Test përmbledhës | Totali (në orë) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
KREU 3 | 7 | 3 | - | - | - | - | - | 10 |
KREU 4 | 5 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 12 |
Gjithësej | 12 | 5 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 22 |
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës:
Kompetenca I: Identifikimi i problemeve dhe zgjidhja e tyre. Nxënësi:
a) zgjedh hetimin ose skicon strategjinë, konsideron strategji të ndryshme, argumenton zgjedhjet e bëra, planifikon procedurën.
b) analizon, kontrollon rezultatet,formulon probleme të reja ose sugjeron mënyrat e përmirësimit të zgjidhjes, nxjerr rezultatet.
Kompetenca II: Përdorimi i mjeteve, objekteve dhe procedurave shkencore. Nxënësi:
a) kupton dukuritë natyrore: pyet veten rreth mjedisit të tij/saj,shqyrton dukuri të veçanta, përshkruan karakteristikat e tyre.
b) ilustron ato me diagrame skematike,shpjegon dukuritë duke përdorur ligjet ose modelet.
Kompetenca III: Komunikimi në gjuhën dhe terminologjinë e shkencës... Nxënësi:
a) Nxënësi përhap dhe zhvillon njohuritë ose rezultatet shkencore: merr parasysh përbërjen e audiencës, përdor mënyra të ndryshme për prezantimin e informacionit (p.sh., simbolet, tabelat, vizatimet teknike),përshtat mesazhin sipas tipit të medies që përdor (p.sh. prezantim me gojë ose me shkrim etj.).
REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE KYÇE:
Kompetenca e komunikimit dhe të shprehurit. Nxënësi: transmeton saktë të dhënat e mbledhura për një temë konkrete në formë tekstuale, numerike, verbale, elektronike apo në ndonjë formë tjetër të të shprehurit; përshkruan me gojë dhe me shkrim një ngjarje të lexuar ose të dëgjuar duke ruajtur rrjedhën logjike të saj;
Kompetenca e të menduarit. Nxënësi: paraqet në forma të ndyshme argumente për të përforcuar mendimin apo qëndrimin e vet për një problem;
përzgjedh dhe klasifikon informacionin nga burime të ndryshme në bazë të një kriteri të caktuar për një temë konkrete.
Kompetenca e të nxënit. Nxënësi: parashtron pyetje për çështje të ndryshme dhe organizon mendimet për të gjetur përgjigje për temën apo problemin e caktuar duke evidentuar përparimin/vështirësitë deri në zgjidhjen përfundimtare;
Kompetenca për jetën, sipërmarrjen dhe mjedisin. Nxënësi: përdor programet kompjuterike për përpunimin e të dhënave dhe paraqitjen e vizatimeve/diagrameve të nevojshme për përgatitjen e materialeve individuale apo/dhe publikimeve të ndryshme të shkollës; përdor materiale, burime të ndryshme informimi dhe teknologjinë në shkollë dhe në jetën e përditshme si ndihmë për përparimin në mësime dhe për orientim në karrierë;
Kompetenca personale. Nxënësi: dallon sjelljen korrekte nga ajo jo korrekte gjatë punës në grup ose në situata emocionale dhe propozon masat për parandalimin/tejkalimin e tyre
Kompetenca qytetare. Nxënësi: solidarizohet me personat në nevojë ose të rrezikuar, duke ndërmarrë veprime konkrete për afrimin e ndihmës sipas nevojës që kanë; identifikon paragjykimet apo dukuritë jo të mira në klasë,shkollë,komunitet,mban qëndrim ndaj tyre duke propozuar veprime konkrete parandalimi.
Kompetenca digjitale. Nxënësi: përdor TIK-un për të lehtësuar procesin e të nxënit dhe për të rritur efektivitetin në mësimnxënie; përdor mjetet multimediale për të bashkëpunuar me persona të tjerë dhe për të rritur produktivitetin e tij dhe të nxënit efektiv;
Nr. | Tematika | Nëntematika | Javë | Temat mësimore | Situata e parashikuar e të nxënit | Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve | Vlerësimi | Burime dhe Materiale |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | D (K.3) I V E R S I T E T I NDERVEPRIMET(K.4) | Elementët dhe përbërjet kimike | 1 | 1. Metalet | Karakteristikat e metaleve . Roli dhe rendësia e tyre në jetën e përditëshme. | Kuic, tryeza e rrumbullaket. Pyetje –pergjigje | Vleresim ne individual ose ne çift. | Teksti mesimor Foto te metaleve te ndryshme |
2 | 2. Jometalet | Karakteristikat e jometaleve Roli dhe rendësia e tyre në jetën e përditëshme. | Rishikim ne dyshe Kllaster “Metalet”. | Minitest, vleresim individual. | Teksti mesimor, libri i mesuesit | |||
3 | 2 | 3. Krahasimi i metaleve me jometalet | Karakteristika të metaleve dhe jometaleve. Roli dhe rendësia e tyre në jetën e përditshme | Studim ne çift i tabeles me vetite e metaleve dhe jometaleve. Loja me role: grupi qe perfaqeson metalet dhe grupi qe perfaqeson | Vleresim individual | Teksti mesimor, libri i mesuesit | ||
4 | Materialet dhe vetitë e tyre | Disa materiale që përdoren në jetën e përditshme janë: plastika,qelqi,fibrat,qeramika. | Diskutim I lire/te kuptuarit permes leximit, mendimi logjik. Rrjeti i diskutimit. Shkrim i shpejte. | Vleresim ne çift ose ne grup. | Teksti mesimor, libri i mesuesit | |||
5 | 3 | 5. Përbërjet kimike (Vetitë e elementeve dhe përbërjeve të tyre kimike) | Përbërjet kimike formohen nga atome të elementeve të ndryshëm. Dallimet midis ndryshimeve fizike e kimike.Emërtimi i përbërjeve kimike | KUBIMI : (përshkruaj-shoqëro-zbato-krahaso-anlizo-argumento)Diskutim I lire/ te kuptuarit permes leximit. | -Vlerësimin e detyrave të shtëpisë nga njëri tjetri | Teksti mesimor, libri i mesuesit | ||
6 | 6. Pyetje dhe ushtrime përmbledhëse | Dallimet midis ndryshimeve fizike e kimike.Emërtimi i përbërjeve kimike | Pune ne grup ose ne çift. Zgjidhja e ushtrimeve me metoda te pershkruara nw tekstin mesimor | Vleresim individual | Teksti mesimor dhe udhezimet e mesuesit | |||
7 | 4 | 7. Formulat kimike të substancave (Emërtime të oksideve dhe bazave) | Përbërjet dhe formulat e tyre. Grupet e përbërjeve janë : Okside; Baza; Acide;Kripëra | Diktim kimik. Vezhgo – analizo- diskuto. Leksion avancuar. | Vleresimi behet bazuar ne aftesite argumentuese te anetareve te grupit | Teksti mesimor dhe udhezimet e mesuesit | ||
8 | 8. Pyetje dhe ushtrime përmbledhëse | Përbërjet dhe formulat e tyre. Grupet e përbërjeve janë :Okside; Baza. | Shkrim i shpejte. Organizuesi grafik i njohurive. | Vleresim me shkrim i punes ne fletoren e klases | Internet dhe teksti mesimor | |||
9 | 5 | 9. Formulat kimike të substancave(Emërtime të acideve, kripërave) | Molekulat e substancave të thjeshta dallohen nga ato të përbërjeve kimike. | Parashikim nga temat e meparshme/stuhi mendimesh/ diskutim. | Vleresimi ne grup behet bazuar ne aftesite argumentuese | Teksti mesimor dhe interneti | ||
10 | 10. Pyetje dhe ushtrime përmbledhëse | Katër klasat e përbërjeve inorganike janë: okside, acide, baza, kripëra. | Pune ne grup ose ne çift. Zgjidhja e ushtrimeve me metoda te pershkruara ne tekstin mesimor | Vleresim me shkrim, ne grup dhe individual i punes se kryer | Teksti mesimor dhe udhezimet e mesuesit | |||
11 | Acidet dhe bazat | 6 | 11. Vetitë e acideve dhe bazave | Vetitë e acideve ndryshojnë nga vetitë e bazave. Kujdesi gjatë punës me acidet e bazat. | Rrjeti I diskutimit, pyetje- pergjigje, analize e problemit dhe zgjidhje e tij, kompozim te diagramit te Venit | Vleresim formues Minitest ne fund te ores | Udhezimet e mesuesit | |
12 | 12. Hulumtim rreth acideve dhe bazave | Acidet dhe bazat i zbulojmë me anë të dëftuesve. Llojet e dëftuesve janë : fenolftaleina,metiloranzhi, lakm. | Diskutim I njohurive paraprake. Lexim i imët me kodim teksti. Eksperiment. | Vleresim me shkrim, ne grup dhe individual i punes | Teksti mesimor dhe interneti | |||
13 | Acidet dhe bazat | 7 | 13. Treguesi hidrogjenor (pH) | Dëftuesi hidrogjenor tregon se sa acide apo bazike është tretësira ujore e një substance. Vlerat e pH variojnë : 0 – 14. | Te kuptuarit permes leximit/ shpjegim/ diskutim/ mendimi logjik. Pune ne çift. | Vleresim me goje per grupet e punes dhe individual | Teksti mesimor, libri i mesuesit | |
14 | 14. Ushtrime: Njehsimi I vlerës së pH | Për të përcaktuar se sa acide apo sa bazike është tretësira ujorë e një substance ,mund të përdorim një dëftues universal. Ngjyra e dëftuesituniversal tregon pH-in e një substance. | Diskutim i njohurive paraprake . Zgjidhja e problemit. | Vleresim me goje per grupet e punes dhe individual, minitest | Teksti mesimor, libri i mesuesit | |||
15 | 8 | 15. Punë laboratorike : Asnjanësimi | Kur tretësira e një acidi me një bazë përzihen ndodh reaksion asnjanësimi. | Pune ne grup/eksperiment/ shpjegim/ te menduarit hap pas hapi. | Vleresim me goje per grupet e punes dhe individual | Teksti mesimor, libri i mesuesit | ||
16 | 16. Asnjanësimi në jetën e përditshme | Tretja e ushqimeve fillon në gojë e përfundon në zorrë. Pasta e dhëmbëve neutralizon aciditetin e ushqimeve. Shiu acid dëmton gjallesat Tokat acide dhe rritja e bimësisë | Analize e problemit dhe zgjidhja e tij/ pyetja sjell pyetjen/ diskutim/te menduarit logjik.INSERT | Miniteste individuale, vleresim me shkrim per punet ne klase, vleresim me goje, etj. | Teksti mesimor, libri i mesuesit | |||
17 | 9 | 17. Si të planifikoni një hulumtim? | Hulumtimi kalon në disa etapa,gjatë të cilave ruhen të pandryshuara madhësia e kontrolluar dhe ndryshohet madhësia e pavarur. Madhësia e varur është ajo që duam të matim. Në bazë të rezultateve të eksperimentit ndërtohet tabela. | Te kuptuarit permes leximit/ pyetje-pergjigje/pune ne grup. Di/dua te di /mesova | Vlerwsim ne grup | Teksti mesimor, fletore pune,libri i mesuesit | ||
18 | 18. Pyetje dhe ushtrime përmbledhëse | Acidet dhe bazat kanë veti të ndryshme. | Pune ne çift/ diskutim ne çift/ te menduarit logjik/ analize e te dhenave dhe zgjidhja e problemit. | Vleresim ne çift dhe individual | Teksti mesimor, fletore pune,libri i mesuesit | |||
19 | Acidet dhe bazat | 10 | 19. Projekt (ora e dytë) | Diskutim mbi ecurinë e projektit. Faza e studimit të projektit : Në këtë fazë bëhet studimi i ideve të zhvilluara në fazën e konceptimit, orientimi për shfrytëzimin e literaturës dhe përpunimit të materialeve, ecuria e veprimtarive praktike ne terren . | Pune kerkimore ne internet, pune ne grupe/ diskutime/ vizatime diagramash/ diagram e Venit pwr krahasimin e vetive. | Vleresim ne grup i rezultateve te eksperimentit | Foto, video,fletepalosje,etj. | |
20 | 20. Përsëritje | Metalet,jometalet dhe vetitë e tyre. Klasat e përbërjeve inorganike : okside, acide, baza, kripëra. Treguesi hidrogjenor dhe dëftuesi universal Asnjanësimi i tretësirave acido-bazike | Diagram per krahasimin e nocioneve te ndryshme/eksperiment/ te menduarit hap pas hapi/ mendimi logjik/pune ne grup logjik. | Vleresim ne çift dhe individual | Teksti mesimor, fletore pune, libri i mesuesit | |||
21 | 11 | 21. Vlerësim portofoli | Detyrat e dhena nga mesuesi | |||||
22 | 22.Test i tremujorit te dyte. |
TEMATIKA | Njësi mësimore (tema) | Ushtrime | Punë laboratori | Projekt | Përsëritje | Portofol | Test përmbledhës | Totali (në orë) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
KREU 3 | 7 | 3 | - | - | - | - | - | 10 |
KREU 4 | 5 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 12 |
Gjithësej | 12 | 5 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 22 |
(Portali Shkollor)
“Ditari i karrierës”, udhërrëfyes për nxënësit e klasave të 9-ta në drejtim të zhvillimit personal dhe profesional
Si bëhet vlerësimi i nxënësve në Arsimin Fillor?
Teste përmbledhëse për klasën e parë, tremujori i parë