Ditar, gjuha shqipe VII
Ky është një model ditari i realizuar sipas nismës “Tri lëndë në gjashtë orë” nga mësuesja Zarina Najpi, shkolla “Agim Tafili” Berdicë. Tema “Pas vdekjes. A. Z. Çajupi’, lënda gjuha shqipe VII, rubrika të lexuarit.
Mësuesja: Zarina NAJPI
Data: __________________
Fusha: Gjuha dhe komunikimi
Lënda: Gjuhë - shqipe
Shkalla: III
Klasa: VII
Rubrika: Të lexuarit
Ora I: Tema mësimore: Pas vdekjes. A. Z. Çajupi
Ora II: Tema mësimore: Pas vdekjes. A. Z. Çajupi
Situata e të nxënit:
Ora I: Komedia
Ora II: Humori
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
- Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
- Kompetenca e të menduarit
- Kompetenca e të nxënit
Rezultatet e të e nxënit të kompetencave të fushës sipas temës mësimore:
Tema I
- dallon si komedinë, si lloj letrar
- tregon brendinë e tekstit dramatik
- lidh mesazhin e tekstit dramatik
Fjalët kyçe: Komedi, personazh komik, humor, dialog.
Burime: Teksti, materiale informative për autorin, fotografi, veshje.
Tema II
- analizon karakterin e personazheve nëpërmjet fjalëve që thonë
- dallon veçoritë e dialogut në fragment
- zbulon gjuhën e komedisë
Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurikulare: artet
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënit: stuhi mendimi, lexim me role, diskutim, punë në grupe, diskutim
Organizimi i orës së mësimit (45min)
- Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme:
Stuhi mendimi
Mësuesi/ja u kërkon nxënësve të thonë çfarë dinë lidhur me komedinë
Ndërtimi i njohurive të reja
Prezantimi i temës së re
Mësuesi/ja prezanton titullin e temë së re dhe autorin. Flitet shkurtimisht për jetën dhe veprën e autorit.
Lexim me role
Mësuesi/ja ndan rolet dhe u kërkon nxënësve të nënvizojnë pjesën që ju pëlqen më shumë ose që i bën për të qeshur.
- Fjalë dhe shprehjet e reja
- U kërkohet nxënësve të nënvizojnë fjalët e reja. Shpjegohen ato.
- Pyetje rreth të kuptuarit
- Cila është tema e bisedës mes dy personazheve?
- Pse janë të shqetësuar ata?
- Ç’ përmbajtje kishte nekrologjia e Lulushes?
- Cila është arsyeja e pakënaqësisë dhe zemërimit të Adham-Utit?
- Ritregimi i brendisë e tekstit. 1-2 nxënës thonë me fjalët e tyre brendinë e tekstit.
Mesazhi
Mësuesi/ja pyet: Cili është mesazhi që merrni nga kjo komedi?
Pyetje( Diskutim)
Vesi që godet Çajupi është shtirja e njerëzve, ku përmes situatave komike demaskon mediokritetin, mendësitë e prapambetura, njerëzit dritëshkurtër që shqetësohen për kotësira.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura.
Diskutim
− A ju pëlqeu ky tekst? Pse?
− Çfarë ju pëlqeu më shumë?
− Çfarë përjetuat ju ndërsa e lexuat atë pjesë?
Organizimi i orës së mësimit (ora e dytë) 45 min
Ndërtimi i njohurive të reja: Punë në grupe
Humori është aftësia ose cilësia e njeriut për të shkaktuar të qeshurit duke paraqitur anët argëtuese të realitetit. Teknikat humoristike përfshijnë: lojërat e fjalëve, batutat, si dhe shprehjet e ekzagjeruara.
Grupi 1:
- Cila është ideja që përcillet nëpërmjet kontrastit në paragrafin e dytë?
- Monologu i mbretëreshës Teutë është madhështor dhe dramatik.
- Këtë dimension e krijon: ○ personazhi kryesor; ○ tema; ○ mjedisi; ○ subjekti?.
Grupi 2:
- Përcaktoni në tekst: kohën e foljeve dhe vetën e rrëfimit.
- Dalloni në tekst: fjalitë mohore, fjalitë lejore, fjalitë pyetëse, fjalitë urdhërore, fjalitë pa folje.
Grupi 3:
- U kërkoj nxënësve të komentojnë thënien e mëposhtme:
“Madhështia e shpirtit duron me dinjitet padrejtësitë”. Demokriti
- Bazohuni në shembuj nga historia, letërsia apo shkenca, duke përmendur figura të shquara, që frymëzojnë njerëzimin.
Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Diskutim
Nxënësit gjejnë pjesët që ju pëlqejnë më shumë dhe që i bëjnë për të qeshur dhe diskutojnë rreth tyre.
Vlerësimi: Vlerësoj nxënësit për dallimin e komedisë, si lloj i tekstit letrar, për zbërthimin dhe rrëfimin e brendisë të tekstit dramatik, për formulimin e mesazhit të tekstit dramatik, për gjykimin dhe vlerësimin e mesazhit të komedisë, për interpretimin e saj.
Detyrë shtëpie: Përzgjidhni fjalët dialektore dhe ato që mendoni se kanë një vlerë të ndryshme nga gjuha standarde. Kthejini në standard.
(Portali Shkollor)
Teste përmbledhëse për të tria periudhat në të gjitha lëndët, klasa IV
Rregullorja e shkollës
Testime dhe detyra përmbledhëse për Arsimin Fillor, viti shkollor 2023-2024