Punimi i shkronjës J, abetare
Kjo orë model në klasën e parë në lëndën e abetares është punuar nga mësuesi Shkelzim Pepaj, shkolla "Adem Haxhija", Postribë. Tema e mësimit është “Punimi e leximi i shkronjës J”. Ditari u realizua sipas nismës “tri lëndë në gjashtë orë”.
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi
Lënda: Abetare
Klasa: I
Shkalla: I
Mësuesi: Shkelzim Pepaj
Tema mësimore:
- Punimi i shkronjës J, j faqe. 60 abetare
- Punim e lexim i shkronjës J, j faqe 61 të Abetares
Situata e të nxënit: Përralla e Kësulëkuqes
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës mësimore:
Nxënësi/ja:
- Shqipton saktë tingullin J;
- Gjen fjalë me shkronjën J;
- Evidenton vendndodhjen e shkronjës J në fjalët e dhëna;
- Formon fjalë me rrokjet e dhëna;
- Krijon fjali me fjalët e dhëna;
- Liston veprimet e personazheve sipas pamjeve të dhëna;
- Lexon dhe kupton veprimet e personazheve;
- Përgjigjet saktë rreth pyetjeve të tekstit;
- Plotëson fjalitë me fjalët që mungojnë për ti dhënë kuptim fjalisë;
- Evidenton fjalët e shkruara gabim dhe i korrigjon ato;
- Ritregon përrallën e Kësulëkuqes duke u mbështetur në pamjet e dhëna;
- Krijon këshilla ndaj sjelljeve të personazheve.
Fjalët kyçe: kësulëkuqja, ujku, gjyshja, rojtari, pjeshka, majmuni, janari
Burimet: Materiali filmik( përralla e kësulëkuqes), laptop, teksti i nxënësit, etiketa fjalësh ( ujku, jaka, jeleku pjeshka, majmuni ) fisha me fjali.
Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare: Artet ( Muzikë dhe Art pamor ) , shoqëria dhe mjedisi
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Metodat: Pema e mendjes, stuhi mendimesh, analiza e personazhit
Organizimi i mësimit
Situata e të nxënit: Shfaq para nxënësve filmimin e përgatitur dhe u kërkoj nxënësve që ta ndjekin atë me vëmendje. Pyes nxënësit nëse u pëlqeu përralla ? Si titullohet ajo?
Pema e mendjes: Shkruaj në tabelë fjalën KËSULËKUQJA dhe shtroj pyetjet:
Cili është personazhi më i frikshëm i përrallës?
UJKU = UJ + KU
U+ J + K+ U
U prezantoj nxënësve shkronjën J ( J, j )
Drejtshqiptohet tingulli J
Modeloj shkronjën J dhe j të shtypit në tabelë
- Stuhi mendimesh
- Gjejmë fjalë me shkronjën J
- Vendos në tabelë etiketat me fjalët:
Nxënësit evidentojnë vendndodhjen e shkronjës J.
Formojnë fjali me fjalët e dhëna.
Punojmë me tekstin faqe 60
Shkruaj në tabelë: KËSULËKUQJA DHE UJKU
Punohet teksti f. 61.
- Nxënësit vështrojnë pamjet ( 6 figurat faqe 61 ) dhe formojnë fjali duke bërë kështu përshkrimin e 6 figurave.
- Më pas, nxënësit lexojnë fjalitë që ndodhen pranë çdo figure (pamje).
- Bëhet leximi zinxhir për t’i dhënë mundësinë çdo nxënësi që të lexojë.
- Punojmë rubrikën e pyetjeve të tekstit.
Analiza e personazhit
Vlerësimi i nxënësve:
- Për shqiptimin e tingullit J;
- Për gjetjen e fjalëve që fillojnë me J ose që përmbajnë shkronjën J në trup të tyre;
- Për leximin global të fjalëve;
- Për plotësimin sipas figurës dhe fjalës mungesore;
- Për formimin e fjalive/tekstit sipas figurës kryesore të faqes;
- Për leximin e fjalëve, fjalive, tekstit;
- Për pyetjet, përgjigjet, shprehjet e mendimeve, ndjenjat dhe emocionet e tij, si dhe
- Diskutimin në grupe të vogla për tema që i interesojnë;
- Për përshkrimin me fjalë të thjeshta të personazheve;
- Për marrjen pjesë në lojë me role (me ndihmën e mësuesit ose të një të rrituri) dhe shprehjen e opinionet e tij rreth interpretimit të shokëve dhe shoqeve të klasës.
Detyrë: Shkruaj 10 fjalë me shkronjën J. Krijo 3 fjali për Kësulëkuqen.
(Portali Shkollor)
Teste përmbledhëse për të tria periudhat në të gjitha lëndët, klasa IV
Rregullorja e shkollës
Gjeografi, teste përmbledhëse për periudhën e parë për klasën VI, VIII, X, XII