Orë model, TIK VIII
“Rrjetet sociale dhe qëndrimi etik ndaj tyre”, “Rregullat e komunikimit në Internet, chat, E-mail” këto dy tema janë pjesë e programit të TIK klasa e VIII. Planifikimi i kësaj ore 90 minuta u realizua nga mësuesja Silva Sufali, shkolla 9-vjeçare Pajovë.
Planifikim ditor
Data __________
Fusha: Teknologji dhe TIK
Lënda: TIK
Shkalla: IV
Klasa: VIII
Mësuese: Silva Sufali
Shkolla 9-vjeçare Pajovë
Tema mësimore
Ora e parë: Rrjetet sociale dhe qëndrimi etik ndaj tyre
Ora e dytë: Rregullat e komunikimit në Internet, chat, E-mail
Situata e të nxënit:
Nxënësit diskutojnë në klasë për adresat e tyre rreth rrjeteve sociale duke e vënë theksin te koha që zënë në jetën e tyre këto rrjete.
Nxënësit tregojnë përdorimin e postës duke e lidhur atë me postën elektronike si dhe përdorin analogjitë apo dallimet midis tyre.
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës mësimore
Rezultatet për njësinë mësimore 1
- identifikon disa nga rrjetet sociale
- argumenton mënyrat e ndryshme që sjell për mbrojtjen nga interneti
Fjalët kyçe: Rrjete sociale, Facebook, Email, Chat, Virus, Password
Rezultatet për njësinë mësimore 2:
- tregon rregullat e komunikimit
- zbaton rregullat e komunikimit në chat
- dërgon dhe merr informacion përmes postës elektronike
Burimet: Libri TIK 8, foto të rrjeteve sociale, adresa e e-mailit e klasës, internet etj.
Lidhja me fushat e tjera ose temat ndërkurrikulare: Gjuhë shqipe dhe komunikim, qytetari.
Pjesa e parë e mësimit 45’ ora 1
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Metodat (diskutim, vëzhgo-analizo-diskuto, punë individuale)
Lidhja me temën e mëparshme (Përshkrimi i situatës)
Paraqes përpara nxënësve fotot e mëposhtme:
Diskutoj me nxënësit rreth asaj se çfarë ata dinë në lidhje me rrjetet sociale.
A i përdorni ju ato? Për çfarë i përdorni?
Ndërtimi i njohurive
Nxënësit diskutojnë me radhë rreth anëve pozitive dhe negative të përdorimit të rrjeteve sociale duke i evidentuar ato.
Anët pozitive | Anët negative | U shpjegoj nxënësve se mënyrat e mbrojtjes në internet janë disa |
---|---|---|
1. | 1. | P.sh.: përdorimi i një pass të sigurtë |
2. | 2. | Komunikimi me njerëz të njohur. |
3. | 3. | Ndaj me nxënësit informacion rreth E-safety. |
4. | 4. | Hackerat, a i keni dëgjuar ndonjëherë? Nëse po, si mund t’i shmangim? |
A e mbani mend çfarë është një blogger? Si mund te regjistrohemi dhe ta përdorim atë?
Po ndonjë blog për foto ose video a njihni?
Shumë nga blogjet të lejojnë të postosh informacion në to, i tillë është edhe tumbrl.
Një tjetër rrjet shumë i përdorur eshët edhe flickr, i cili na lejon të ndajmë me njeri-tjetrin video dhe foto.
Pjesa e dytë e mësimit - 45 minuta ora 2
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Metodat (Marrëdhënie pyetje-përgjigje diskutime, shënime mbi shënime, diskutim, punë e pavarur, punë dyshe)
(Përshkrim i situatës)
U tregoj nxënësve fotot e mëposhtme:
Diskutojmë në klasë rreth analogjisë midis e-mail dhe postës standarde.
Për çfarë qëllimi përdoret secila? A e zëvendësojnë plotësisht njëra-tjetrën?
A ka rregulla të veçanta rreth komunikimit në e-mail dhe komunikimit postar?
Ndërtimi njohurive (shënime mbi shënime, diskutim)
Plotësoj njohuritë e nxënësve duke theksuar rregullat e komunikimit
- Njeh personin me te cilin komunikon.
- Komunikon në mënyrë etike.
- Lajmëron prindin ose mësuesin për e-mailin me përmbajtje të papërshtatshme.
- Kujdeset për elementet e sigurisë.
- Nuk shpërndan informacion nga e-mail në rrjetet sociale.
Bëj dallimet midis komunikimit në e-mail dhe atij në chat duke bashkëbiseduar me nxënësit.
Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve (punë e pavarur)
1. Nxënësit japin mënyrat se si të identifikojmë profilet e rreme sociale.
Rrugët që ndjekin për t’u mbrojtur nga hackerat e ndryshëm.
2. U shpërndaj nxënësve fisha të ndryshme me rregullat e komunikimit në chat dhe në e-mail.
Secili prej tyre ndërton një strategji se si do të komunikojë në secilën prej tyre dhe e paraqet përpara klasës.
Vlerësimi
Vlerësoj nxënësit për:
1. Për përgjigjet e sakta, përdorimin e imagjinatës dhe mendimit kritik.
2. Për idetë interesante që sjellin rreth përdorimit efektiv të e-mailit dhe chatit.
Detyrë shtëpie: nxënësit krijojnë një ese për rrjetin social të preferuar duke argumentuar rreziqet që ato bartin dhe mënyrën se si t’i shmangin këto rreziqe.
(Portali Shkollor)
Provimi i kualifikimit, ja se çfarë duhet të përmbajë dosja e mësuesit
Teste vlerësimi për klasën e parë
Modele Testesh për Arsimin Fillor për të tria periudhat, viti shkollor 2024-2025