Orë model, matematika I
Kjo orë model në lëndën e matematikës është përgatitur nga mësuesja e ciklit të ulët Suada Vokshi. Dy temat janë planifikuar sipas nismës së re të MASR “Tri lëndë në gjashtë orë”.
Janar 2018
Fusha: matematikë
Lënda: matematikë
Shkalla: I
Klasa: I
Mësuese: Suada Vokshi
Temat mësimore:
- mbledhja e numrave deri në dhjetë fq. 79
- mbledhja e numrave deri në dhjetë fq. 80
Rezultatet e të nxënit:
- Kryen veprime mbledhjeje me një mbledhor 5 .
- Gjen shumën deri në dhjetë duke plotësuar ose duke veçuar pesën.
- Kryen mbledhjet në boshtin numerik.
Situata e të nxënit:
Gjej shumën duke përdorur gishtërinjtë.
Fjalët kyçe: mbledhor, shumë , plotëso pesën, veço pesën, bosht numerik
Burimet materiale: Kompleti i lapsave me ngjyra, teksti i nxënësit, lapustila, tabakë A2, shkumësa me ngjyra.
Lidhja me fushat e tjera: Artet (arti pamor), Gjuhët dhe komunikimi
Metodologjia: Veprimtari e udhëhequr, bisedë, zbulim, punë në çifte, punë në grupe.
Zhvillimi i orës mësimore:
Situata e të nxënit
Veprimtari: Kryejmë veprime mbledhje me gishtërinj
U kërkoj nxënësve të nxjerrin 5 gishtërinj, shtoni dhe një. Sa gishtërinj keni gjithsej?
Shkruaj në tabelë 5 + 1 = 6 (mbledhori 5 + mbledhori 1 = shuma 6)
Të njëjtën veprimtari ndjekim dhe për shumat 7 , 8 , 9 , 10
U shpërndaj nxënësve nga një fletë të bardhë dhe u kërkoj të vizatojnë
- Vizato 4 rrethorë
- Shto dhe 3 rrethorë
- Ngjyros 5 rrethorë
- Qarko rrethorët e ngjyrosur
- Ne gjetëm shumën duke plotësuar pesën
4 + 3 = ( 4 + 1 ) + 2
= 5 + 2
= 7
Ndjekim të njëjtin shembull dhe për shumat 4+ 2 , 4+ 4
Nxënësit punojnë në dyshe me shokun e bankës
Vizatoj në dysheme një bosht numerik dhe kërkoj nga nxënësit të gjejnë shumat (gjejmë shumat duke luajtur)
3 + 4 , 4 + 3 , 4 + 4 , 5 + 2, 5 + 3 , 5 + 4 , 6 + 2 , 6 + 3 ....
• Punojmë me tekstin fq. 79
• U shpërndaj nxënësve përsëri nga një fletë të bardhë dhe u kërkoj të vizatojnë :
- Vizatoni 6 rrethorë
- Shtoni dhe 3 rrethorë
- Ngjyrosni 5 rrethorë
- Qarkoni rrethorët e pangjyrosur
- Sa rrethorë keni ngjyrosur ? ( 5 rrethorë )
- Sa rrethorë keni të pangjyrosur ? ( 2 rrethorë )
- Sa është shuma e rrethorëve ?
- Ne gjetëm shumën duke veçuar pesën
6 + 3 = 5 + ( 1 + 3 )
= 5 + 4
= 9
• Ndjekim të njëjtin shembull dhe për shumat 6 + 2 , 6 + 4 , 6 + 1
• Punojmë me tekstin fq. 80
Detyrë shtëpie
Kopjo në fletore ushtrimin D fq. 80 tekst
Vlerësimi i nxënësve
Vlerësohen nxënësit me fjalë dhe shprehje vlerësuese për:
- saktësinë e kryerjes së veprimeve me shumë deri në 10,
- saktësinë e ndjekjes së veprimeve dhe dhënies së përgjigjeve.
- kryerjen e veprimeve të mbledhjes me një mbledhor 5.
- gjetjen e shumës deri në dhjetë duke plotësuar pesën.
- gjetjen e shumës në boshtin numerik.
- gjetjen e shumës deri në dhjetë duke veçuar pesën.
(Portali Shkollor)
Teste përmbledhëse për të tria periudhat në të gjitha lëndët, klasa IV
Rregullorja e shkollës
Testime dhe detyra përmbledhëse për Arsimin Fillor, viti shkollor 2023-2024