“Në bregun e pulëbardhave”, gjuha shqipe IV
“Në bregun e pulëbardhave”, të lexojmë, të shkruajmë, plani i veprimtarisë… gjithçka është planifikuar nga mësuesi Neritan Durro. Temat e mësimit janë shkëputur nga libri gjuha shqipe, klasa e IV.
Model
Plan – ditor
Lënda: Gjuhë Shqipe
Klasa: IV
Mësues: Neritan Durro
Shkolla 9-vjeçare, “Martin Camaj”, Shkodër
Tema1: Të lexojmë, “Në bregun e pulëbardhave”
Tema 2: Të shkruajmë, “Plani i veprimtarisë”
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:
• Të lexojë tregimin në role.
• Të punojë fjalorin me grafikun organizues të fjalorit.
• Të dallojë strukturën e tekstit: hyrja, zhvillimi dhe mbyllja.
• Të dallojë llojin e tekstit duke u bazuar në elementet e tij.
• Të ritregojë përmbajtjen sipas pikave të planit të dhëna.
• Të hartojë në grup një plan veprimtarie sipas modelit të dhënë.
Koha: 90 minuta
Mjetet: Teksti, pamje nga bota ujore, enciklopedia për fëmijë, atlase të botës ujore, fletore shkrimi
Fjalë kyç: Bregu i pulëbardhave, liman, pendët e notimit, fyza e frymëmarrjes, kep, algë, guaskë, iriqë, gjah, veprimtari, ritregim, pika plani, plan veprimtarie, udhëheqës, pajime, qëllim, mënyrë, realizim.
Aftësitë: Të lexuarit, të diskutuarit, të shkruarit, të vëzhguarit.
Metodologjia:
Parashikimi Stuhi mendimesh 10’
Ndërtimi i njohurive Të nxënit në bashkëveprim-punë në grup-të dëgjuarit-lexim në role
35’
Përforcimi: Ditari dypjesësh, mësimdhënie e drejtpërdrejtë-punë me shkrim
45’
Zhvillimi i mësimit
1. Parashikimi: (Stuhi mendimesh-10’)
Pyeten nxënësit;
- Ç’dini për botën ujore?
2- Ndërtimi i njohurive: (Të nxënit në bashkëpunim, të dëgjuarit, punë në grupe dhe në çifte, lexim me role– 35’)
I. Prezantohet titulli i tregimit nga mësuesi/ja.
Lexohet tregimi nga mësuesi/ja.
Udhëzohen nxënësit të jenë të vëmendshëm në lidhje me personazhet, pajimet që do të marrin me vete, gjahun që do zënë.
Punimi i rubrikës: “Dëgjojmë, për të ushtruar të dëgjuarit e vëmendshëm”.
Punohet në çifte fjalori i fjalëve të reja me anë të organizuesve grafike të fjalorit. Produkti i tyre duhet të jetë i përbashkët.
Lexim në role i tregimit.
II. Punohet rubrika: “Kupto tekstin”. Nxënësit punojnë në grupe.
Grupi I.
- Në ç ‘stinë zhvillohet ngjarja?
- Ku shkojnë fëmijët për të gjuajtur?
- Pse quhej Bregu i Pulëbardhave?
- Ç’peshkuan në Bregun e Pulëbardhave?
Grupi II. Ritregoni bisedën e fëmijëve në Gjirin e Qetësisë.
Grupi III. Dalloni në tekst hyrjen, zhvillimin dhe mbylljen e tregimit. Plotësoni organizuesin grafik të strukturës së tregimit.
Grupi IV. Ç’lloj tregimi është ky: realist apo fantastik? Analizoni elementet e tregimit.
Grupi V. Në këtë tregim mbizotëron dialogu apo përshkrimi? Pse? Prezantohet puna nga përfaqësuesit e grupeve.
3. Përforcimi: (Mësimdhënie e drejtpërdrejtë-ditari dypjesësh-shkrim i lirë-diskutim – 45)
I- Mësimdhënie e drejtpërdrejtë (15’)
- Nxënësit hartojnë pikat e planit.
- Ritregimi i përmbajtjes sipas pikave të planit.
II. Ditari dypjesësh (10’)
Plotësojnë nxënësit tabelën e mëposhtme.
Pjesa që të pëlqen | Pse të pëlqen? |
---|---|
III. Shkrim i lirë ( 10’)
- Shkruajnë në fletore, planin e veprimtarisë për pjesën: “Në bregun e pulëbardhave”
Lloji i veprimtarisë | |
---|---|
Qëllimi i veprimtarisë | |
Pjesëmarrësit | |
Udhëheqësi i grupit | |
Koha | |
Vendi | |
Mjetet | |
Mënyra e realizimit | |
Përfundimi |
IV Diskutim.(10’)
- Diskutojnë për materialet e sjella nga “Enciklopedia për fëmijë”
Detyrë shtëpie: Shkruaj planin e veprimtarisë për zbukurimin e mjedisit.
Vlerësimi i nxënësve.
Nxënësi vlerësohet:
- për pjesëmarrje gjatë procesit të të nxënit
- për punën - për aftësitë menduese dhe krijuese të tij.
(Portali Shkollor)
Teste përmbledhëse për të tria periudhat në të gjitha lëndët, klasa IV
Rregullorja e shkollës
Gjeografi, teste përmbledhëse për periudhën e parë për klasën VI, VIII, X, XII