"Gjuha jonë", gjuhë shqipe II
Kjo orë model në lëndën e gjuhës shqipe klasa e dytë është përgatitur nga mësuesja e ciklit të ulët Lindita Kafazi. Dy temat janë planifikuar sipas nismës së re të MASR “Tri lëndë në gjashtë orë”.
Lënda: gjuhë shqipe
Klasa e dytë
Fusha: Gjuha dhe komunikimi
Lënda: gjuhë shqipe
Shkalla:1
Klasa: 2
Tema mësimore: Gjuha jonë
1. Ushtrime për foljen (ora I)
2. Ushtrime për foljen (ora II)
Situata e të nxënit: Plotësim fjalish ndihmuar nga ilustrimet
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës mësimore
Nxënësi/ja:
1
• përdor foljet në situatat e dhëna;
• formon folje duke u bazuar në modele;
• nxit diskutimet në grup duke ofruar kontributin e tij/saj
2
• shkruan fjali duke përdorur foljen e duhur;
• nxit diskutimet në grup duke ofruar kontributin e tij/saj.
Fjalët kyç: folje, veprim, zëvendësim
Burimet: teksti i nxënësit, e-book, grafiku organizues i alfabetit të njëpasnjëshëm
Lidhja me fushat e tjera: Arte
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:
Përvijim i të menduarit, Punë në grupe, Alfabeti i njëpasnjëshëm, Vëzhgo-plotëso, Punë në dyshe . Pyetje-përgjigje.
Veprimtaritë e nxënësve:
Veprimtaria e parë: Përvijim i të menduarit
I ftojmë nxënësit të kujtojnë se çfarë tregon folja.
Folja tregon se çfarë bëjnë njerëzit, kafshët, dhe sendet.
Folja tregon veprim.
Veprimtaria e dytë: Punë në grupe. Alfabeti i njëpasnjëshëm
Nxënësit orientohen të ndahen në grupe dhe secilit grup i jepet nga një organizues grafik i alfabetit të njëpasnjëshëm. Nxënësit shkruajnë folje sipas shkronjave, p.sh., arrij, anohem, bëj, bie, bluaj, copëtoj, caktoj, cicëron etj.
Nxënësit prezantojnë punën e tyre dhe vlerësohen.
Veprimtaria e tretë: Plotëso duke parë ilustrimet
I ftojmë nxënësit të shohin ilustrimet dhe të vendosin foljen e duhur në fjali.
- Piloti drejton avionin. - Polici drejton trafikun.
- Mami drejton makinën. - Peshkatari kap peshkun.
- Portieri kap topin. - Macja kap miun.
- Kuzhinieri bën gjellën. - Djali bën detyrat.
- Fëmijët bëjnë garën.
Pasi plotësojnë fjalitë mësuesi/ja i orienton nxënësit të vëzhgojnë fjalitë dhe të tregojnë se çfarë u tërheq vëmendjen në këto fjali. Me ndihmën e mësuesit/es ato do të kuptojnë se si e njëjta folje përdoret në fjali të ndryshme.
Veprimtaria e katërt: Punë në dyshe. Mësuesi/ja i fton nxënësit të punojnë rubrikën e zëvendësimit të fjalëve sipas modelit të dhënë.
Bëj mësimet - mësoj
Bëj gjellën - gatuaj
Bëj garën – garoj
Bëj punë - punoj
Bëj balet - vallëzoj
Bëj projekt - projektoj
Ora e dytw 45 ‘
Veprimtaritë e nxënësve:
Veprimtaria e parë: Punë individuale
Ftojmë nxënësit të punojnë individualisht ushtrimin 1, ku ata duhet të plotësojnë me folje fjalitë e dhëna.
Lexohen fjalitë nga disa nxënës.
Veprimtaria e dytë: Punë individuale
Nxënësit duhet të lidhin me shigjetë dhe të shkruajnë fjalitë. Ky ushtrim kërkon një kohë më të madhe për t’u plotësuar, pasi nxënësit duhet të lexojnë fjalët e dhëna, të formojnë fjalitë dhe më pas t’i shkruajnë.
Veprimtaria e tretë: Punë në dyshe
Nxënësit punojnë në dyshe ushtrimin 3, në të cilin ata duhet t’u përgjigjen pyetjeve duke plotësuar dy folje,
p.sh: Çfarë bën nëna?
Nëna kujdeset dhe pastron.
Bebja luan dhe qesh.
Piktori shikon dhe pikturon.
Zogu cicëron dhe fluturon.
Veprimtaria e katërt: Punë individuale
Nxënësit punojnë ushtrimin 4 duke plotësuar me dy emra secilën folje. P.sh:
Vlerësimi: Nxënësit vlerësohen për pjesëmarrjen në veprimtari, dëshirën për të punuar me të tjerët, aftësitë për të përdorur foljet
Detyrë: Shkruaj pesë fjali dhe nënvizo foljet.
Punoi: Lindita Kafazi
(Portali Shkollor)
Vlerësimi i nxënësve në klasat 1-3, bazuar në udhëzimet përkatëse
Teste vlerësimi për klasën e parë
Teste përmbledhëse për të tria periudhat në të gjitha lëndët, klasa IV